تبلیغات
جهان ابدیت
با تمامی اقدامات و مانورهای اسرائیل و آمریكا علیه ایران در عرصه نبرد سایبری به نظر می‌رسد كه به مانند دیگر عرصه‌های تقابل، این بار نیز دستاوردهای ملموسی نصیب آنان نشده است. دی ماه امسال وزارت اطلاعات اعلام كرد كه با انهدام شبكه‌ای از جاسوسان و تروریست‌های اسرائیل، موفق به دستگیری عوامل اصلی ترور شهید مسعود علی‌‌محمدی شده‌ است. مجید جمالی فشی عامل اصلی ترور در اعترافات تلویزیونی خود توضیح ‌داد كه برای نخستین بار در تركیه با عوامل اسرائیل آشنا شده و پس از آن به فلسطین اشغالی سفر كرده و در پادگانی در نزدیكی تل‌‌آویو تحت آموزش‌‌های لازم قرار گرفته است.

سعدالله زارعی، كارشناس مسائل سیاسی با اشاره به عملیات موفق دستگیری عوامل ترور شهید علی ‌محمدی، این دستاورد اطلاعاتی در كشف شبكه جاسوسی و ترور رژیم صهیونیستی را دستاورد بسیار بزرگی می‌داند و می‌گوید كه موساد سازمانی اطلاعاتی با سابقه بالا و فعالیت به صورت سلولی است. به طوری كه در این شبكه هر عنصر مستقیماً با موساد ارتباط دارد و كشف یك سلول به كشف بقیه سلول‌ها منجر نمی‌شود. لذا وارد شدن در این سیستم بدون نفوذ به خود موساد ممكن نبود كه ایران توانست به این كار دست یابد. دستگیری شبكه‌ای از جاسوسان سلولی موساد، نشان‌‌دهنده نفوذ جمهوری اسلامی در مغز موساد است كه این كار دارای ارزش اطلاعاتی بسیار بالایی است.

البته ناكارآمدی سرویس جاسوسی موساد در طول دوره ریاست داگان بارها خود را نشان داده است. ناتوانی اطلاعاتی و امنیتی موساد در طول جنگ 33 روزه با حزب الله و 22 روزه با حماس، بارها در غافلگیری تیپ كماندویی گولانی و انهدام تانك‌های مركاوا به اثبات رسید. این سرویس به‌رغم بهره‌مندی از سامانه‌های اطلاعاتی وسیع و سیستم جاسوسی گسترده حتی نتوانسته است پس از 4 سال از زنده بودن گیلعاد شالیت، سرباز اسرائیلی گزارشی قابل اعتنا ارائه دهد.

حشمت‌الله فلاحت پیشه، رئیس كمیته روابط خارجی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به این گفته وزیر اطلاعات كه در قبال اقدام موساد با رژیم صهیونیستی مقابله اطلاعاتی می‌كنیم، تاكید می‌كند كه تقابل اطلاعاتی ایران و موساد از دهه‌های گذشته شكل گرفته است، اما به میزانی كه آنها به تجهیزات روز جاسوسی و اطلاعاتی مجهز می‌شوند به همان میزان كیفیت مقابله در ایران پیش می‌رود و به طور معمول ایران در این زمینه موفق عمل می‌كند.

در كنار این اقدامات مقابله‌ای اطلاعاتی و امنیتی، جمهوری اسلامی ایران توانسته است با رویكردی تهاجمی به مقابله با این جنگ سایبری برود. چنان كه درز اطلاعاتی از درون دستگاه‌های اطلاعاتی اسرائیل نظیر سرویس اطلاعاتی ارتش (امان)، سرویس امنیت داخلی (شاباك) و سرویس اطلاعات خارجی (موساد) طی ماههای اخیر دامنه‌ای از نگرانی‌ها را در نزد مقامات این كشور شكل بخشیده است. البته رخنه و نفوذ اطلاعاتی ایران به هرم سازمان‌های امنیتی اسرائیل به رسانه‌های این رژیم نیز كشیده شده است. چنان كه روزنامه هاآرتص در این باره به انتشار یك گزارش طبقه‌بندی شده در رسانه‌های ایران اشاره می‌كند و می‌نویسد كه رسانه‌های ایرانی اواخر سال 88 یك گزارش كاملا طبقه‌بندی شده از شاباك را منتشر كردند كه تحقیقات درباره چگونگی درز آن هنوز به هیچ سرانجامی نرسیده است. آن گزارش «برآورد امنیتی اسرائیل برای سال 2010» نام داشت و مشتركا توسط مركز تحقیقات شاباك و سازمان تحقیقات و بررسی‌های موساد نوشته شده بود.

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران نیز اخیرا اعلام كرد كه نیروهای اطلاعاتی ایران موفق به رخنه در بدنه موساد شده‌اند و عوامل ترور شهید مسعود علی‌محمدی را شناسایی كرده‌اند.

همزمان با مقابله اطلاعاتی، ایران سعی داشته است تا عرصه جدیدی از مقابله حقوقی را نیز فراروی اسرائیل بگشاید. در این راستا علی‌اكبر صالحی، وزیر امور خارجه از وجود اسناد حقوقی مانند اسنادی كه نشان‌دهنده ربوده شدن علیرضا عسگری، معاون سابق وزیر دفاع توسط عوامل موساد است و ارائه آن به سازمان‌های بین‌المللی خبر داده بود.آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبلیغات

ADS

نظرسنجی

نظر شما راجعب این وبلاگ:

درباره ماایجاد کننده وبلاگ : zzz zzzz


امکانات