تبلیغات
جهان ابدیت
در حالی كه تنها حدود یك ماه از اعمال تحریم‌های جدید سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و كنگره آمریكا علیه ایران می‌گذرد به نظر می‌رسد كه جنگ تبلیغاتی علیه ایران نیز افزایش یافته است و حتی پیش بینی میشود در ماههای آینده این جریان شدت بیشتری یابد. از این رو برای ایران شناخت دقیق و غیرمتعصبانه ماهیت و عوامل موثر در این جنگ لازم و ضروری است.

به طور کلی تهدیدات علیه امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در برهه زمانی کنونی را می‌توان در انواع تهدیدات سخت و نرم تقسیم‌بندی کرد. در ماههای اخیر در ادامه مناقشات پنهان و آشکار آمریکا و غرب با مسئله هستهای ایران، به نظر میرسد استفاده از پدیده جنگ نرم افزایش یافته است. جنگ نرم در حال حاضر در شاخص‌هایی مانند تحریم اقتصادی و در نتیجه ایجاد نابسامانی اقتصادی و شکل دان به نارضایتی در جامعه، جنگ رسانه‌ای و فرسایش روانی شروع شده و ادامه خواهد داشت.

جنگ نرم آمریکا علیه ایران تازگی ندارد. حتی به اعتراف کارشناسان غربی نیز آمریکا از بدو انقلاب اسلامی ایران در قالبهای مختلف ایران هراسی بدین ابزار متوسل بوده است اما هیچ گاه به اندازه کنونی در این جنگ موفق نبوده است. چرایی شکلگیری ایران هراسی در مناطق همجوار را میتوان در عوامل گوناگون جستجو کرد که در کل در دو قالب حس رقابت همسایگان در حوزههای فنی و فرهنگی قابل تقسیم است. اهمیت تاریخی و ژئوپلتیکی ایران در حالیست که ایران به لحاظ کمّی و کیفی در شاخصهای سرزمینی در مقایسه با همسایگان از مزیتهای بیشتری برخوردار است و این برتری موقعیت موید افزایش فنی و تکنیکی ایران در حوزههای مختلف است که به نوبه خود منجر به واهمه برخی همسایگان ایران از افزایش قدرت تهاجمی ایران در مناطق همجوار شده است.

یکی دیگر از نگرانیهای کشورهای منطقه نسبت به ایران متاثر از عوامل فرهنگی و بطور خاص شیعه هراسی است. وجود اقلیتهای شیعی در اغلب کشورهای منطقه که نسبت به نادیده گرفته شدن حقوق مدنی و سیاسی خود معترض هستند، به این ایران هراسی دامن میزند.مثلا در حوزه آسیای مرکزی و قفقاز ، افغانستان ترس از تسلط فرهنگی ایران در تمدن فارسی به حدی است که گاهاً از اصطلاح امپریالیسم فرهنگی ایران Iranian Cultural Imperialism استفاده میشود. این ترس ناشی از سبقه تاریخی و فرهنگی ایران در این مناطق است. به طور نمونه به برنامههای ایران برای همکاریهای علمی در سطوح آموزش و پرورش و آموزش عالی در افغانستان اشاره میشود. یکی از دلایلی که معمولا برای این ادعاها ذکر میشود توزیع کتابهای درسی ایران در این کشور و حضور تعداد زیادی از افغانها در دانشگاههای ایرانی است. طبق آمار غیر رسمی حدود 8 هزار افغان فقط در مراکز مطالعات مذهبی قم مشغول به تحصیل هستند. حتی در این بین تعداد زیاد پناهجویان افغانی یعنی مسئلهای که سابق بر این تنها مورد عنایت و توجه ایران بود و مورد بیتوجهی سایر کشورها بود، اینک به عنوان یک سند از امپریالیسم فرهنگی ایران در منطقه، بر علیه ایران استفاده میشود.

در همین راستا مذاکرات پنهان و آشکار آمریکا با کشورهای منطقه خاورمیانه نیز نشان میدهد ایران هراسی چه امتیازاتی را به دیپلماسی خاورمیانهای آمریکا واگذار کرده است. در این منطقه در کنار مولفه­های سیاسی و فرهنگی دلیل اصلی ایران هراسی مسائل فنی و قدرت سخت است. به گونهای که برخی کشورهای منطقه با غیر قابل تصور دانستن ایران هستهای علاوه بر توافقات نظامی گذشته، در توافقات پنهانی جدید با افزایش حضور نظامی آمریکا در منطقه نیز موافقت کردهاند.

سخن آخر

با تمام تفاسیر یاد شده از تکنیکها و تاکتیکهای مغرضانه رقبا، حل مسائل مستلزم یک نگاه واقعگرانه است. واقعیت این است که علاوه بر وجود بسترهای ایران هراسی در مناطق همجوار، در شرایط کنونی عمده دلایل منطقهای برای توفیق نسبی آمریکا در جبهه ایران هراسی را باید در کنشهای ایرانی جستجو کرد.

در حقیقت این ایران است که در برخی حوزهها عرصه را به رقیب واگذار کرده و یا برای دشمن خود بهانه سازی کرده است. در بحبوهه جنگ روانی رقیبان برخی افراد اظهار نظرهایی دارند که نه تنها با واقعیت همخوانی ندارد بلکه به عنوان سند علیه ایران مورد استفاده قرار میگیرد. در اوج جنگ تبلیغاتی غرب علیه ایران برخی رسانههای ایرانی بطور ناخودآگاه با اظهارات و برخوردهای غیرمسئولانه و احساسی به بازیکن تیم حریف بدل میشوند و برخی روابط منطقهای متشنج را متشنجتر هم میکنند. اینها نکاتی هستند که رفته رفته اهمیت تعیین کننده و بسزایی می یابند.آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبلیغات

ADS

نظرسنجی

نظر شما راجعب این وبلاگ:

درباره ماایجاد کننده وبلاگ : zzz zzzz


امکانات