تبلیغات
جهان ابدیت

سازمان موساد*، كه مسئولیت جمع آوری اطلاعات انسانی، عملیات مخفی و ضدتروریسم را برعهده دارد، تمركز خود را بر ملت های عرب و سازمان های عربی در سراسر جهان معطوف كرده است.

این موسسه همچنین مسئول جنبش مخفی مهاجران یهودی برای خروج آنها از سوریه، ایران و اتیوپی و مهاجرت دادن آنها به اسرائیل می باشد. عوامل موساد در حال حاضر در كشورهایی كه سابقاً كمونیست بودند، غرب و سازمان ملل متحد فعال هستند.

دفتر اصلی موساد در تل آویو است. این مؤسسه در دهه 80 بین 1500 تا 2000 نفر پرسنل داشت و برآوردهای اخیر حاكی از 1200 نفر كارمند می باشد. هویت مدیر موساد معمولاً جزو اسرار حكومتی تلقی می شود و یا حداقل اینكه در عموم و رسانه ها چیزی در باره وی مطرح نمی شود اما در ماه مارس سال 1996 دولت اسرائیل انتصاب ژنرال ارشد دانی یاقوم را به جای رئیس قبلی این مؤسسه یعنی شبتای شاویت كه در اوایل سال 1996 استعفاء داده بود، اعلام كرد و در سپتامبر 2002 مئیر داگان به عنوان مدیر جدید موساد انتخاب شد.

موساد كه در گذشته به عنوان مؤسسه هماهنگی و مؤسسه مركزی اطلاعات و امنیت اسرائیل شناخته می شد، در اول آوریل سال 1951 تشكیل شد. موساد توسط نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی یعنی داوید بن گورین تاسیس شد كه هدف آن را اینگونه اعلام كرد: «برای كشور ما كه از ابتدای تاسیس تحت فشار دشمنانش قرار داشته است، اطلاعات به عنوان خط مقدم دفاع ضروری است و ما باید به خوبی بیاموزیم و بدانیم كه در اطرافمان چه می گذرد».

موساد هشت بخش اصلی دارد با این وجود جزئیات سازمان داخلی آن همچنان مخفی باقی مانده است. بخش جمع آوری كه بزرگترین بخش آن است و مسئولیت عملیات جاسوسی را برعهده دارد، دفاتری را در خارج اسرائیل تحت پوشش دیپلماتیك و غیررسمی تاسیس كرده است. این بخش شامل قسمت هایی است كه هر یك مسئول نواحی ویژه جغرافیایی می باشند و هدایت مأموران فعال درآن نواحی را برعهده دارند. موساد از سال 2000 یك فعالیت تبلیغی گسترده را در جهت استخدام ماموران جدید جمع آوری خبر و اطلاعات آغاز كرد.

بخش همكاری و اقدام سیاسی:

فعالیت های سیاسی و همكاری با سرویس های اطلاعات خارجی كشورهای دوست اسرائیل و نیز كشورهایی كه روابط دیپلماتیك عادی با اسرائیل ندارد را انجام می دهد. در دفاتر بزرگتر خود در كشورهایی مانند فرانسه، موساد دو كنترل كننده منطقه ای تحت پوشش كاركنان سفارت خود در پاریس دارد. یكی ازآنها برای بخش جمع آوری كار می كند و دیگری برای بخش همكاری و اقدام سیاسی.

بخش عملیات ویژه، با عنوان متساوا ترورهای بسیار حساس، خرابكاری ها و اقدامات شبه نظامی دقیق و پروژه های جنگ روانی را انجام می دهد. این بخش مسئولیت ترور شخصیت های ویژه و نظامی فلسطینی را برعهده دارد.

بخش LAP مسئول اجرای جنگ روانی، تبلیغات و عملیات فریب می باشد كه تهاجمات فرهنگی و اخبار دروغ نشر شده در مطبوعات جزو اقدامات این بخش است.

بخش تحقیقات، مسئول تولید اطلاعات نظیر گزارش های روزانه، خلاصه وضعیت های هفتگی و گزارش های مشروع ماهانه. این بخش در قالب 15 بخش ویژه جغرافیایی یا دفاتر منطقه ای سازماندهی شده است كه شامل ایالات متحده آمریكا، كانادا و اروپای غربی، آمریكای لاتین، كشورهای سابق اتحاد جماهیر شوروی، چین، آفریقا، مغرب (مراكش)، الجزایر، تونس، لیبی، عراق، اردن، سوریه، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و ایران می باشد. یك بخش هسته ای نیز متمركز بر موضوعات خاص و مرتبط با تسلیحات هسته ای تشكیل شده است. كه معمولاً جزو سری ترین بخش ها است.

بخش تكنولوژی مسئول توسعه فناوری های پیشرفته برای پشتیبانی فنی ازعملیات موساد است. در آوریل 2001 موساد یك آگهی استخدام در رسانه های اسرائیلی درج كرد مبنی بر اینكه به تعدادی مهندس الكترونیك و متخصص كامپیوتر برای واحد تكنولوژی موساد نیاز دارد.

در سال 1996 در یك نشریه چاپ آمریكا مطلبی درج شد كه بخش اطلاعات عملیات موساد ادعا كرده است بزرگترین ترورهای دنیا را 10 دقیقه قبل از وقوع شناسایی می كند، در حالی كه قبلاً CIA فاش كرده بود این اقدامات را 8 دقیقه قبل از وقوع ترور شناسایی می كند.

 
آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبلیغات

ADS

نظرسنجی

نظر شما راجعب این وبلاگ:

درباره ماایجاد کننده وبلاگ : zzz zzzz


امکانات